Vasistas? Nedir?

Mimarlığı ölmeden önce geçirmekle mükellef olduğumuz vakti iyileştirmeye dair faaliyetler bütünü olarak düşünebiliriz. Bu yüzden her insan bir çeşit mimardır. Kimi hakikaten mimardır; geceler boyu problem çözer. Kimi alaylıdır, küçük küçük mimari faaliyetlerde bulunur. Saksılarını dizer, balkonu yerleştirir.

Mimarlığı büyütmeyelim.

Beş yaşında çocuk bile oyuncaklarını oyuna hazırlarken, kumdan kale yaparken, bir çeşit mimarlık halindedir. Mimarlık herkese aittir. Herkes çevresini güzelleştirmek için iyi kötü bir şeyler yapar. Buna yeterince vakit ayıran birisi her durumda daha iyi yaşayan birisidir.

Mimarlığı küçümsemeyelim.

Hayatımızı daha güzel hale getirmek için çabalamak kolay iş değildir.  Bilgi, yaratıcılık, sabır ve titizlik gerektirir. Türkiye’de mimarlık maalesef belli açılardan sırça köşkte bir yüksek kültürle uyanık müteahhit çirkinliği arasına sıkışmış görünüyor.  Bizler Vasistas? ile bu ara alana bir kapı açmaya teşebbüs ediyoruz. İstiyoruz ki mimarlık günlük hayatın bir parçası haline gelsin. Kimse büyütmesin. Herkes ciddiye alsın. Cesaretlensin.

Vasistas? kapıları bütün tasarımcılara ve bütün güzel tasarımlara açıktır.